Aston Martin Valkyrie Le Mans'a Geri Dönüyor

Aston Martin Valkyrie Le Mans'a Geri Dönüyor
Aston Martin Valkyrie, Le Mans'a geri dönüş için hazırlanıyor. İddialara göre, İngiliz üretici Valkyrie'yi Le Mans'a getirmek için adımlar atıyor.

Aston Martin Valkyrie, yeni bir raporun doğru olduğu kanıtlanırsa sonuçta Le Mans 24 Saat'te yarışabilir. İngiliz otomobil üreticisi ilk olarak 2019'da Valkyrie'nin özel hazırlanmış bir versiyonunu yeni Hypercar düzenlemeleri kapsamında Le Mans'ta yarışma planlarını duyurdu. Ancak bu proje, Automobile Club de l'Ouest (AOC) ve Uluslararası Motor Sporları Birliği'nin (IMSA) Hypercar sınıfını LMDh prototip kategorisiyle uyumlu hale getirmeye karar vermesinin ardından 2020 yılının başında iptal edildi.

aston-martin-valkyrie-le-mansa-geri-donuyor-1.jpg

Aston Martin Valkyrie hakkında sevindirici haber geldi

Motorsport, Aston Martin'in o zamandan beri fikrini değiştirdiğini ve ABD yarış takımı Heart of Racing'in Valkyrie'yi Le Mans'a getirmesi için kendisine başvurduğunu iddia ediyor. İngiliz otomobil üreticisinin program hakkında tedarikçilerle görüşmeye başladığı ve aralarında eski Williams Formula 1 mühendislik direktörü Adam Carter'ın da bulunduğu projeyi denetleyecek personeli seçmeye başladığı bildirildi. Aston Martin Valkyrie'nin Le Mans'ta yarışabilecek herhangi bir versiyonu, hem yolda giden hiper otomobile hem de yalnızca pistte kullanılabilen AMR Pro'ya benzer olacaktır. Aston Martin Performans Teknolojileri bölümünün yönetimi altında Multimatic Motorsport tarafından geliştirilebilir. 6,5 litrelik doğal emişli Cosworth V12 muhafaza edilecek ancak yol otomobilinin hibrit sistemini kullanmıyor.