Emeklilik için düzenleme yapıldı! Vatandaşa hakkı verildi! O gruplara erken emeklilik müjdesi!

Emeklilik için düzenleme yapıldı! Vatandaşa hakkı verildi! O gruplara erken emeklilik müjdesi!
Emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaş için EYT (Erken Emeklilik Hakkı) düzenlemesiyle birlikte yeni bir umut doğuyor.

Vatandaşa hakkı verildi! O gruplara erken emeklilik müjdesi! Emeklilik için düzenleme yapıldı- Birçok dezavantajlı grup, bu düzenleme sayesinde erken emeklilik hakkı elde edebilecekler. Farklı meslek gruplarında çalışanlar da bu avantajlı düzenlemeyi kullanarak erken emeklilik fırsatına sahip olabilecekler. Vergi indirimi talebiyle emekli olma şartları ve süreçleri merak edilen konular arasında bulunuyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, bu konudaki detayları açıklıyor.

Kimler Erken Emekli Olur?

Yılmaz, açıklamasında "Engelli indirimi, vazife malullüğü, meslek hastalığı olanlar" gibi grupların bu kapsama girdiğini belirtiyor. Eğer bir hastalığa ilişkin rapor alıyorsanız ve bu rapor birinci derecedeyse, yani yüzde 80 ve üzerindeyse, 4.400 lira vergi indirimi uygulanacak. İkinci derecede, yani yüzde 69-79 arasında olan raporlar için 2.600 lira, üçüncü derecede, yani yüzde 40-59 arasında olan raporlar için ise 1.100 lira gelir vergisi matrahından düşürülerek net maaş pozitif yönde artırılacak.

Engelli Raporu Olanlarda Emeklilikte Yaş Şartı Aranmıyor

Yılmaz, "2008 öncesi işe giren ve birinci derece raporu olan kişiler, 15 yıl sigorta başlangıcından sonra belirli bir süreyi tamamlamış ve 3.600 gün prim ödemesi yapmışlarsa raporlarıyla doğrudan emekli olma şansına sahiptirler. İkinci derece raporu olanlar için sigorta başlangıcından sonra 15 ila 18 yıl arasında bir sürenin geçmesi ve 3.600-4.000 gün prim ödemesi gerekmektedir. Üçüncü derece raporu olanlar içinse süre 15 ila 20 yıl arasında olup 3.600-4.400 gün prim ödemesi şartı bulunmaktadır" şeklinde konuşuyor.

"1.800 Prim Günü ve Yüzde 60'lık Heyet Raporu"

Ayrıca, çeşitli meslek hastalıklarına yakalanan kişilerin de erken emeklilikten yararlanabileceğini ifade eden Yılmaz, "Malulen emeklilik" olarak adlandırılan bir durumun söz konusu olduğunu belirtiyor. Sigorta başlangıcından itibaren 10 yıl sürenin geçmesi gerekiyor ve 1.800 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca, yüzde 60 ve üzerinde bir heyet raporuna sahip olmak, malulen emeklilik hakkı kazanmanızı sağlayacaktır.

Bu düzenleme, emeklilik hayali kuran dezavantajlı gruplar için umut verici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.